Chodníky bez obrubníků? To jsou bezobrubníky!

Projekt adopce zvířátka v zoo se stal úspěšným konceptem. Existuje celá řada „adoptivních rodičů“ goril, hadů nebo antilop, tak proč nezkusit podobnou metodu k odstraňování vysokých rantlů ve svém okolí?

Bezbariérovost chodníků v širším centru města by měla být ve vyspělém městě samozřejmostí. Nejde jenom o servis handicapovaným, ale hodí se také seniorům, maminkám s kočárky nebo při pohybu po ulicích s těžkým kufrem na kolečkách. Praha má v tomto směru stále velké rezervy. Chybí finanční prostředky k těmto úpravám, ale i politická vůle, která by pomohla překonat často rozporuplné majetkové vztahy v otázce vlastnictví komunikací.

Naším cílem je zaměřit se na možnosti spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Chceme ukázat, že ke zlepšení kvality veřejného prostoru lze přispět i z iniciativy samotných občanů. Není třeba vždy čekat na iniciativu radnice nebo politiků, k některým zlepšením je možné přispět vlastní aktivitou. Jde nám o vdechnutí pozitivní atmosféry do pražských ulic.

A jak by tedy měl projekt vypadat? Chceme začít pilotním projektem v jedné z pražských čtvrtí. Oslovíme firmy působící v okolí. Do projektu se mohou zapojit pochopitelně nejen firmy, ale jakékoli jiné subjekty nebo osoby, kterým daná lokalita není lhostejná. Výměnou za jejich příspěvek bude na místě bezbariérového nájezdu umístěna malá reklama na připomínku toho, že se firma v dané věci angažovala. projektu spolupracujeme po odborné stránce s o.s. Asistence, které více než 15 let bojuje za bezbariérovost pražského veřejného prostoru, a s dalšími institucemi, které nám pomáhají projekt po malých krůčcích posouvat dále. Více o projektu se můžete dozvědět v naší prezentaci.

Z prvních reakcí víme, že by o podobnou možnost byl zájem, potřebujeme ale i vás, abyste nás v našem snažení podpořili alespoň svým hlasem na www.bezobrubnik.cz! Pokud byste se chtěli zapojit jakkoliv více, dejte nám o sobě vědět na info@ulicnik.cz! Máme za sebou celou řadu jednání s vedením hlavního města Prahy. Všem to připadá jako bezvadný nápad, schází se s námi, drží nám palce apod. Ale my se potřebujeme pohnout přes na první pohled neprostupný úřednický šiml, který si mezi sebou vždy dokáže vyhovět a najít stovky důvodů, proč není možné žádné zlepšení do pražských ulic přinést. Abychom to prolomili, potřebujeme hlas veřejnosti!

Startujeme s videem, které jsme pořídili při instalaci plakátů Inside Out. Asi víte, jak to dopadlo s plakáty. Věříme, že s bezobrubníky to bude lepší! Snad se Vám video bude líbit!

Napsat komentář