Dostaňte se do řeči…

Všichni to známe. Je pondělí a prší. Spěcháme na tramvaj nebo autobus. Ráno se nám nechtělo vstávat a tak už máme trochu zpoždění. Kdyby se nad hlavou každého z nás mohla objevit komiksová bublinka, byly by v nich samé hromy a blesky. Tramvaj přetéká lidmi, kteří doma zapomněli deštník, nebo je na zastávce ohodilo auto vodou z kaluže. Prostě mizérie. Angličané tomuto stavu říkají „modré pondělí“.

Velká většina z nás mívá „modré pondělí“ každé ráno bez ohledu na to, jestli prší nebo svítí sluníčko. Ti, kteří strávili delší dobu v zahraničí, dokonce získali pocit, že Češi jsou v dopravních prostředcích nevlídný a nekomunikativní národ. Možná ano ve srovnání s některými zeměmi, kde se s vámi opravdu dá často někdo do řeči. Zeptá se, odkud jste, něco vám pochválí nebo společně zanadáváte na zkažený svět.

Češi ale nejsou programově naštvaný národ s blbou náladou. Jen jsme neviděli naše maminky, jak se pouštějí do hovoru s cizími lidmi v dopravních prostředcích, tak proč bychom to nyní dělali sami. Nemáme rádi povrchní žvástání a americké „how are you“ je některým z nás proti srsti.

V Austrálii přišli designéři Yen Trinh a Steven Rhodes s nápadem, jak trochu rozproudit zábavu v dopravních prostředcích. V Brisbane zavedli rezervovaná sedadla pro ty, kteří si chtějí popovídat. Přijde nám to jako výborný nápad. Proč se nutit do umělé konverzace, když zrovna vážně nemáme náladu. Třeba se ale někdy chceme s někým novým seznámit nebo si obohatit den. Právě k tomu jsou tyhle židličky určené.

Takto vypadá konverzace v praxi
Takto vypadá konverzace v praxi

Sedadla rezervovaná pro konverzaci pomáhají vytvářet kulturu interakce a přátelství. Všichni už jsme zvyklí na nápisy upozorňující na sedadla pro invalidy, seniory, zraněné osoby nebo maminky s dětmi. Vedou nás k tomu, abychom nezapomínali na základní pravidla slušnosti. Ve většině případů fungují. Proč tedy nezkusit stejný systém se sedadly pro pokec?

Tento projekt celý tým ulicnik.cz velmi zaujal a rádi bychom tento experiment taky zkusili. Je to vlastně jednoduché. Vložte na ulicnik.cz, v jakých dopravních prostředcích, na jakých zastávkách nebo lavičkách v parku byste chtěli mít sedadla pro pokec. Pokud vás tohle bude bavit, připravíme samolepky, díky kterým si budete moci sami vytisknout a udělat sedadla pro pokec. Možná zkusíme nadchnout i příslušné instituce. Pokec je nakažlivý, pošlete to dál! 🙂

Praktický návod pro konverzaci :-)
Praktický návod pro konverzaci 🙂

 

Napsat komentář