O domově. O kreativitě ve veřejném prostoru. V bačkorách.

V pátek 29. listopadu jsme spolu s kolegy z iniciativy Souseďme se dali dohromady šest inspirativních projektů, které z vlastní iniciativy mění svoje okolí k lepšímu. A byli jsme rádi, že i v sychravém listopadovém podvečeru si do prostor Era světa na Jungmannově náměstí našlo cestu více než 50 lidí. Děkujeme Era světu za prostory, Mama Coffee za sponzorskou cenu v podobě kávové degustace pro majitele nejlepších bačkor večera a také organizaci Jako doma, která se nám starala o catering.

Na Smíchově přetvářejí vybydlenou nádražní budovu ve sportovní centrum pro širokou veřejnost, v Troji využívají prostory staré zahrádkářské kolonie ke společnému zahradničení. Ve Strašnicích zvelebují vnitrobloky, vytvářejí v nich místa pro sousedská setkávání nebo v nich třeba jen zasadí bylinky místo plevele. A jinde zase vymysleli, jak se kreativně vypořádat s ošklivými plastovými PET lahvemi.

Celou akci jsme pořádali ve spolupráci s Centrem současného umění Dox a autoři projektů tak na začátek dostali stejnou otázku, co pro ně vlastně znamená pojem „domov“. Chtěli jsme dát prostor především těm, pro které domov nekončí u prahu jejich domácnosti, ale neváhají pro své okolí propotit nejedno tričko. A proč se celá akce jmenovala „Bačkory s sebou“ a u vchodu se návštěvníci přezouvali? Cizinci často nechápou, proč se u nás mají přezouvat. Přitom právě přezutí do vlastních bačkor znamená, že se někde cítíme bezpečně a máme toto místo rádi.

V bačkorách tedy o svém „domově“ hovořily následující projekty:

I Spy – městské hry ve veřejném prostoru
Radlická 125 – sportovní centrum vznikající ze zanedbaného objektu
Zeměloďka – komunitní centrum stavěné z odpadu
Děsír – Děti sídlištní recese a ReKola – bike-sharingový projekt
Komunitní zahrada Kuchyňka – komunitní zahradničení v praxi
Útulné Strašnice – zlepšování veřejných prostor ve čtvrti Strašnice

Na videa z celé akce se podívejte na našem YouTube kanálu.

Sešly se nám bačkory různých velikostí a barev
Sešly se nám bačkory různých velikostí a barev
A hlavně přišlo hodně majitelů bačkor :-)
A hlavně přišlo hodně majitelů bačkor 🙂

 

Napsat komentář