Smetanovo nábřeží bez aut nebo s auty?

Po pět zářijových a říjnových sobot zůstalo pro auta uzavřené Smetanovo nábřeží mezi Národním divadlem a Karlovým mostem. Místo, které by si zasloužilo být přirozeným městským korzem společně s přilehlými náplavkami a historickým centrem hlavního města. Praha konečně vyzkoušela, co by to znamenalo v praxi, pokud by po Smetanově nábřeží přestala jezdit auta. Vyvolalo to i celkem živé mediální diskuse, vystupovali příznivci i odpůrci, což bylo také účelem téhle akce.

Uličník u toho nemohl chybět a poskytli jsme organizátorům naše uličnické zdi s post-ity, aby se lidi vyjadřovali k tomu, zda se jim víc líbí „Smetaňák“ bez aut nebo s auty, popř. jaký konkrétní nápad mají ke zlepšení tohoto unikátního prostoru. Z hlediska vizuálního jsme pořídili celou řadu pěkných fotek s uličnickou zdí na různé způsoby, podívejte se na náš Facebook. Ale hlavně nás zajímalo, jak se k tomu postaví Pražané. Sesbírali jsme celkově stovky podnětů, z toho zhruba 300 skutečně relevantních vyjádření a předáváme je Útvaru rozvoje hl.m. Prahy, který tuto akci v rámci své kampaně „Ladíme Prahu“ zastřešoval. Letmým pohledem převažovaly spíše ty hlasy, které volaly po omezení automobilové dopravy na nábřeží a otevření pěší zóny spojené s tramvajovou dopravou. Ale objevila se i celá řada negativních podnětů a lidé poukazovali především na zacpání Malé Strany na druhé straně Vltavy, kam by se veškerá odkloněná doprava přestěhovala. Samozřejmě to celé souvisí s nekonečným čekáním na obchvat Prahy, tím by se celé rozhodování dostalo úplně do jiného světla.

Tak uvidíme, zatím to na celkové uzavření moc nevidíme, možná zase na nějaké ad hoc akci jako byla tato, ale hlavně bychom rádi vyzvali politiky, aby tohle téma neprezentovali jako politický nebo dokonce ideologický střet. Praze podobné prostory zoufale chybějí, není cílem mít ghetta pro turisty v samotném centru, ale naopak hledat způsoby, jak do centra dostat i samotné obyvatele města, jak město udělat přitažlivější a atraktivnější pro jeho obyvatele i návštěvníky. Asi se to nepovede tím, že se náhle ze dne na den nábřeží pro auta uzavře a že zde místo toho bude dominovat nabídka všemožných bioproduktů jako v tomto případě, ale horliví kritici by měli alespoň uznat, jak najednou z centra alespoň na jeden den z týdne zmizely zakaboněné obličeje kolemjdoucích. Debata by měla dále pokračovat a je třeba dát také palec nahoru městu, že se o ni v tomto případě alespoň pokusilo.

1377311_584144064976455_1895734797_n 1383645_585611714829690_838585202_n 1095117_584144038309791_1650306682_n

Napsat komentář